
Szemlyes vlemnyem az eddig megjelent Giulietta Masina-rl szl rsokrl:
Mita elszr meglttam Giulietta Masint az Orszgton-ban, a kedvencem lett, teljesen lenygztt. Szmomra a huszadik szzad legcsodlatosabb sznsznje, s ezzel taln nem vagyok egyedl.
Viszont igencsak bosszant, s mlysgesen igazsgtalansgnak tartom, hogy amg szappanopera, s mdia sztrocskkrl ldaszm jelennek meg knyvek, sznes fots albumok, errl a pratlan tehetsg, klnleges sznsznrl nem jelenik meg mg egy fzet se.
Pedig mindenki ismeri s szereti, aki ismeri Fellini mozijt s a neorealista filmeket, mg a fiatalok is (magam is az vagyok). letmve ugyan nem ll sok szz filmbl, de a leghresebbek gy is llandan a jobb mozik, s TV csatornk msorn vannak - ezrt elfogultsg nlkl jelenem ki: Giulietta Masina halhatatlan!
A vele kapcsolatos informcik nagy rszt idegen nyelv internetes oldalakrl gyjtttem ssze, szerencsre vannak orszgok, ahol tretlen Giulietta npszersge. Olaszorszg, Franciaorszg, Portuglia, Spanyolorszg, USA, s a volt Szovjetni terletn napjainkban is sokat foglalkoznak vele, Japnban szinte szentknt tisztelik. Szmos jsgcikk, megemlkezs, knyv, blogbejegyzs, rajongi oldal, fan club hirdeti a nevt.
Haznkban sajnos nem ez a jellemz. Masinval kapcsolatos informcikat csak elvtve lehet tallni. Mg lt, idnknt rtak rla a magazinok tbb oldalas interjkat, pl. Magyarorszgon ktszer jrt, TV fellpseket is elfogadott (Friderikusz Show), de halla utn mintha elvgtk volna a npszersgt nlunk. Maradnak az venknti pr soros, vfordulkor megjelen mltatsok (ha vannak), emellett a nlunk megjelent Fellini irodalom is nmileg ad rla kpet, az eredmnyt lsd albb:
Charlotte Chandler: n Fellini (1998) az egyik legismertebb, s legbvebb Fellini knyv, szmtalan nyelvre lefordtottk. rtke, hogy sok szz oldalon jegyzi le a film-mgus gondolatait, megszlaltatja bartait, sznszeit, rszletesnek mondhat kpet kapunk letrl. Giulietta a knyvben csak mellkszereplknt van jelen - vlemnyem szerint mltatlanul kevs sz esik rla. Kifejezetten butusknak, vagy legalbb is egyszernek brzolja az rn. Az val igaz, hogy tbbet is filmezhetett volna, de szerintem igencsak egyoldal jellemzst adott rla Chandler. rsai alapjn egy hbortos, sztszrt, romantikus, rzelgs hlgyemny benyomst kelti az olvasnak. Megtudhatjuk, hogy Giuliettt a frjecskjn, a ruhin s a fztjn kvl alig rdekli valami,(noha blcsszdiploms, sznhzban is sokat jtszott, magasan mvelt, jsgrknt dolgozott, vekig az UNICEF nagykvete volt). Mst sem csinl, (Chandler szerint) csak szerelmesen svrog Fellini irnt (jcskn hatvan vesen) s aggdik az estlyi ruhja miatt, a djkioszt glkat pedig vgigzokogja. Hmsoviniszta (vagy annak brzolt) prja szerint (valsznleg Federico az rnt szdtette) Giulietta szmra a „vilgegyetem”. Fellini bemutatsa ugyan elg sznes: egy meglehetsen szex orientlt, j humor, kedlyes, rzkeny, picit gyermeteg frfit ismerhetnk meg, m nem lehet tudni, mikor viccel, s mikor beszl komolyan.
Persze az is igaz, mikor a knyv rdott, a Fellini hzaspr a hetedik x- hez kzeledett, s valsznleg egy kis idskori infantilizmus is kzrejtszott, hogy gy sikerlt - vagy pedig az rn nem vette a fradtsgot, hogy mlyebben megismerje riportalanyait.
Ennek ellenre rdemes elolvasni, a knyvet, mert olvasmnyos, kzrthet, vannak benne rtkes rszek, szpen bemutatja Giulietta, s Federico mly szerelmi kapcsolatt.
Ez a knyv volt a legbbeszdbb Fellini letrajz, amg meg nem jelent Bradnyi Ivn: Federico Fellini nem is olyan des lete c. munkja, ami a fent emltett knyvbl, s nmi (!) ms rsokbl tpllkozik. Mindenkit lebeszlek arrl, hogy elolvassa - hiszen a Bradnyi knyve alapjn hamis kpet kapunk Masinrl - Fellinirl meg vannak jobb, hitelesebb knyvek is. Filmet elemezni meg egyltaln nem tud, mvszfilmet meg plne, egyiket-msikat teljesen kiforgatja, flre rtelmezi, keveri a szereplket.
Ettl eltekintve szellemesen frivol, remek olvasmny, ha az ember strandon csrg, ktsgtelen, vannak j gondolatai, s humorrzke is figyelemre mlt - de amit Masina-val mvelt, igencsak lehangolt. Hozzteszem - mg Bradnyi is elismerte, letrajzi knyvei nyolcvan szzalka csak kitalci, nem kell tl komolyan venni - gy az elkpzelt "Giuliettjval" is - sz szerint - gy kell tenni.
Az r szerint,- br megemlti, hogy Giulietta Masina fantasztikus tehetsg - nem ltunk benne tbbet, mint a Gelsomink Gelsominjt. Az mr termszetes, hogy a sznsznket azonostjk a szerepeivel, de ez mr gy rzem ez mr mgiscsak tlzs, az rsbl st a hmsovinizmus, s sok helyen kimondottan tiszteletlen, obszcn.
A zsenilis mvszn Bradnyi rsa alapjn nagyjbl egy tves gyerek szintjn van, nincs semmi ambcija, csak a frje, a ruhi, msklnben hisztis, llandan felcsattan, ha meg nem, akkor rzelgsen shajtozik. Nem tudom, srjak-e vagy nevessek attl a prbeszdtl a knyv vgn, ami az r fantzijban zajlott le a Fellini hzaspr kztt: az ids "Giulietta" knnyes szemmel rebegi, mint egy tizenhetedik szzadi rzsaszn regnyhsn, hogy frjn kvl sosem volt ms frfi az letben, s hogy minden vgya, hogy t szolglja. Ezt azt hiszem, senki nem vette be. Nem hiszem hogy a huszadik szzad kzepn lt egy olyan filmsztr, aki, noha fvel-fval nyltan csalja lete prja, - brmennyire is szereti - rk hsget fogad, s az lett arra teszi fel, hogy cssszon-msszon frjeura eltt.
gy tnik, Giulietta a kznsg szemben a hmsovisztk ideljt testesti meg, az alzatos, mindenbe beletrd, rajong felesget, akivel mindent meg lehet tenni - ami ugyan nagyon romantikus vons, de megalz is.
Ez a fajta idealizlt, "tkletes hziasszony" imzs egybknt jellemz volt a mlt szzad kzepi Olaszorszgra, szmos ms dvnak, tbbek kztt Sophia Lorennek is hasonl arculatot talltak ki.
Ezt a jellemzst egybknt szmtalan Masinval, s ismerseivel kszlt interj cfolja, Giulietta nagyon is talpraesett, ers szemlyisg volt, a felesgi teendkn kvl rengeteg minden rdekelte, igazi rkmozg vilgpolgr volt.
Masina ugyan nem volt tkletesen plasztikzott, szilikon mell szpsgidel, mgis egy hihetetlenl vonz, klnleges, s karizmatikus n volt, egyltaln nem volt penszvirg, ahogy Bradnyi kpzelte, s "bemutatta". Kimondottan srtnek rzem az effajta komolytalan "jellemzst". Azt is ktlem, hogy Bradnyi olvasott-e, nzett-e valaha interjt Masinval.
Valsznleg gy sikeredett ez a "zsenilis" bemutats, hogy az r megnzte a Jlia s a szellemeket, s a szerep (Gulietta Boldrini) alapjn tlte meg Giulietta egynisgt - ez a kitn szerepformls tka. Meg kell jegyezni, a sznszn kifejezetten elutastotta, ha hozz hasonltottk, ellenszenvesnek, tle tvol llnak rezte ezt a nalakot.
Az a Jlia dsgazdag, mveletlen, nem tl okos, befel fordul otthonl, fradt s bigott. Giulietta ellenben egyszer csaldbl szrmazik, rtelmisgi, fantasztikusan letvidm, energikus, mindig imdott utazni, tncolni, s rajongott a fogadsokrt, partykrt, egyszval szeretett lni, szrakozni, imdta a trsasgot. Mikor huszonkt vesen megismerkedett Federicoval, nnepelt sznhzi, s rdis sznszn volt, nem kisegr!
Radsul az egyetemi vgzettsg nem is volt akkoriban gyakori a nknl a frfiuralm Olaszorszgban, mg frjnl is olvasottabb, mveltebb volt.

Nincs igaza azoknak, akik Giuliettt agynlkli bbnak, butuska rendezfelesgnek tartjk! Azokbl az anyagokbl, amelyeket ez idig sikerlt megszereznem rla, abbl az a kp alakult ki bennem - minden elfogultsg nlkl, hogy Giulietta egy rendkvl sznes, sszetett, s bonyolult szemlyisg volt, akit nehz kiismerni.
A filmbeli Jlit Fellini tallta ki, benne volt egy kicsi a felesgbl, s az , valban szigor erklcs, zsarnok anyjbl, s persze sajt magbl. A szigor ernycssz, mltszzad kzpi Olaszorszgban, ahol Rossellini, s Ingrid Bergman hzassgt erklcstelennek nyilvntottk, valsznleg Giulietta nem viselkedhetett olyan polgrpukkasztan, mint frje ("Amit szabad Jupiternek…") A csaldcentrikus kznsg biztosan kikzstette volna, fleg, hogy fiatal korban rengeteg prostitult szerepet kapott, eleinte kifejezetten erre skatulyztk be klns, s temperamentumos alkata miatt.
Tbbnyire romlott, zlltt, vagny nket alaktott, az akkori imzsa tkaknt nem is tudtk a producerek Gelsomina rtatlan, tiszta szemlyt elkpzelni Masinval, nagy kzdelem rn kapta meg a szerepet. A Fehr sejk szzies hsnjt mg Fellini sem bzta r - utlag nzve rthetetlenl.
Az Orszgton kirobban sikere utn eljtt a markns arculat vlts, az utcalny szerepeket idnknt felvltottk az rtatlan, kiszolgltatott, gyenge nalakok, amit a szzarc sznszn ugyanolyan profizmussal, s hitelesen oldott meg.
Frjt "kztrvnyes bnznek" kiltottk ki a papok az des let idejn.
A klrus is, s a kznsg nagy rsze flrertette a rendezt, hedonista, zlltt botrnyhsnek kiltottk ki - noha Fellini korntsem volt ilyen. Ezek utn Masintl minden bizonnyal szernyebb magatartst vrt a kznsg - s mivel muszj megnyerni a tmeget, kitalltk neki az odaad, alzatos rendezfelesg imzst, aki szeld mosollyal mindent eltr. Az ms krds, hogy a valdi Giulietta mennyire volt ilyen...
A kvetkez knyv Zapponi : Az n Fellinim.

Alapjba vve kellemes knyv, Masinra kb. msfl oldalt sznt. Valsznleg kutya-macska bartsgba lehetett Giuliettval, mert szinte kajnul ecseteli Federico ktes valsgtartalm ngyeit, miutn Masint hazudozs, undok, gnyos, hisztris, dohnyz gyrkmnynek jellemzi, igaz, csak pr sorban. (Kvncsi lennk, mit szltak hozz G. M. rksei?) A Zapponi knyvben Masina harcias, markns karaktere egszen elt Bradnyi „ibolyaillat” jellemzstl!
Viszont r Zapponi egy rdekes dolgot a hzaspr kapcsolatrl:
Zapponi rja:" Giulietta mindig rejtly maradt Fellini szmra. Az egyetlen n volt, aki nem hagyta magt a lelke mlyig "feltrni". Egyszer szintn kzlte velem: Soha nem rtettem Giuliettt. Fogalmam sincs mi lakik benne".
Fellini szmra Masina titokzatos n volt, ezrt is tudta megtartani frjt.
Magam is gy gondolom, Giulietta megfejthetetlen, hiszen annyi egymsnak ellentmond dolgokat hordtak rla ssze – taln ez lenne a vonzereje?
Mgsem gondolom, hogy volt a legtkletesebb lny a fldn, a magam rszrl - brhogy is szeretem - tartzkodom a patetikus istent jelzktl, kisznezett jellemzstl. Giulietta szmos ernye mellett bizonyosan szlssges vrmrsklet, hirtelenharag, sokszor cspgsen rzkeny, kislnyosan hbortos is tudott lenni, hiszen sok tulajdonsg fr meg egy emberben. De ezeket az egyoldal, pr mondatbl (flre) rtelmezhet jellemzseket nagyon unom. Az elcspelt, frzisokbl ll, mondvacsinlt dicshimnuszokat meg annl inkbb!
Aki ilyen csodlatosan mly rzssel, intelligensen, szikrzan, gazdag sznezettel jtszotta el Gelsomint, Cabirit, Gingert, akinek ilyen tndri humora van, nem lehet ennyire egyszer llek, ahogy egyesek belltjk!
Egy ember nagyon sszetett, mg a leg egszerbb embertpusok is - ht mg ez az ezerarc, bonyolult lelki alkat vilgszr!
Nem tudom, olvassk-e az rsomat az illetkesek, de nekik zenem: elszr prbljk behatan megismerni a sztrt, akikkel foglalkoznak, mert slyos kvetkezmnyei lehetnek egy rossz, valtlansgtl hemzseg jsgcikknek, knyvnek!
Giulietta egy interjban meslte, hogy mennyire sok jsgr megbntja azzal, hogy felkszletlenl jn hozz, s hogy mennyire sok valtlansgot hordanak rla ssze.
Ezen a portlon igyekszem Giulietta Masint a lehet legrelisabban bemutatni, trekszem a lehet legpontosabb kpet adni rla, igyekszem mellzni a tlzottan angyalost, patetikus jelzket.
Csak remnykedni merek, hogy egyszer csak megjelenik magyarul egy knyv Giulietta Masinrl, ahol ledegradls nlkl nyltan rnnak rla, s megismerhetnnk, ki is volt valjban! nem csupn rendezfelesg, Fellini-tartozk, hanem egy egyedi, megmsthatatlan ember, klnleges szemlyisggel!

Az elbbi vlemnyemet csak megerstette Tullio Kezich: Federico c. knyve (Magyarorszgon 2006-ban jelent meg). Egyes hibi ellenre tartalmaz jdonsgot, rtkes rszeket. A msodik legbvebb, s az egyik legjobb haznkban megjelent Fellini letrajz, ezen a honlapon gyakran idzek tle.

Kezich az tvenes vek elejtl (A fehr sejk forgatsa idejtl) szemlyes ismerse, mi tbb, bartja volt a Fellini hzasprnak, gy jobban beleltott az letkbe, mint a nagytlag, gy egy kls szemll szemszgbl vizsglhatjuk ket.
Persze ezt a knyvet is kritikval kell fogadni egyes lltsait meg lehet krdjelezni - tbb vonatkozsban ellent mond ms Fellini rsoknak. Szrazabb, kevsb olvasmnyos, mint a Chandler knyv, sok fontos dolog felett elsiklik, elfordul, hogy lnyegtelen dolgokra sok idt szn, tbb Fellini legendt megcfol.
Meg kell emlteni, Giulietta ltalban nem igazn jtt ki Federico bartaival (nem tudni, kinek a hibjbl - lltlag a legtbb bohm felfogs bart igyekezett a Fellini hzaspr kapcsolatt bomlasztani), ez nmileg Tullio-ra is rvnyes, br ellensgek sem voltak. Kezich nem ppen romantikus lelk, nekem gy tnik, kiss szekeptikus a Fellini-Masina szerelmi szllal kapcsolatban, br nem is cfolja nyltan. Viszonyukrl meglehetsen szraz stlusban r, jellemz, hogy nem annyira szerelemnek, inkbb "szvetsgnek" rja le kapcsolatukat - br a hzassg szilrdsgt, megbonthatlansgt ersen kihangslyozza. Elnk tr jpr zetlen pletykt - de mentsgre szljon, hogy nem foglal llst - nem kinyilatkoztat, leleplez, csak bemutat pr necces helyzetet, ami a hres pros ellen szlt.
Knyvben kt fejezetet szentel Giuliettnak.
r Giulietta gyermek, s dikveirl, rintlegesen megemlti kzepesen slyos lelki vlsgt, ami a negyvenes veiben enyhn sjtotta pr vig, knyvben Masina rosszabbik njrl tbb sz esik, mint a jobbikrl, br mg trt hatron bell van. Hsei nem idealizltak, gyarl emberek, nagyjbl tisztelettel, s visszafogott szeretettel r rluk.
Most sem sikerlt Giuliettt igazn bemutatni, mivel sok helyen kdst az r.
Egybknt Tullio Kezch-nek van egy kimondottan Giulietta Masinrl szl knyve - a nyolcvanas vekben rodott - eddig sajnos nem sikerlt megszereznem - csak rszleteket olvastam belle, gy tnik, rdekes.
Meg kell mg emlteni Fellini: Mestersgem a Film c. knyvt (1980), ami rdekes interjkbl, gondolatfzrekbl ll ktet. Haznkban 1988-ban adtk ki, ma mr nincs forgalomban, antikvriumbl meg lehet szerezni. rtke, hogy Fellini maga rta, a knyvet Giuliettnak ajnlja. Nemcsak szrakoztat, s hasznos olvasmny, de nagyon sok rdekes gondolatot tartalmaz. Figyelemre mlt, hogy Giuliettt tbb vonatkozsban megemlti, soraibl rzdik az irnta rzett mly szerelem, ragaszkods, s tisztelet. Az Orszgton-t, a Cabiria jszakit csak futlag emlti, a Jlia s a szellemekrl azonban bvebben r, mr-mr feminista elveket vall. Soraibl egy temperamentumos, erszakos, gyngd, szrrelis, egyszval imdni val Giulietta kerl ki.
Ezt a knyvet tnyleg rdemes elolvasni, mert tiszta forrs, mert a Mester maga rta - nem tudorkod filmeszttk, vagy (igaz/l) bartok helyenknt (szndkosan, vagy akaratlanul) elferdtett letrajza.
Futlag lehet emlteni ms magyar nyelv Fellinivel foglalkoz kteteket, pl. Fellini: Jtszik mint a gyermek c. hasonlan rdekes, br kevsb olvasmnyos interj ktett (2004), ahol csupn pr sor van Masinrl, de annl tsebb:
Krds Fellihez: "Kit csodl a legjobban? " Fellini vlasza: "A felesgemet, Giulietta Masint!"
Rita Cirio: Fellini c. ktete (2004) a nagy rendezvel kszlt utols interj ktet, az rn a Via Marguttn ksztette a riportokat, a rendezvel idnknt Giulietta is megjelent a httrben egy cssze kvval.
Fellini szokshoz hven meleg szeretettel emlti meg Masint, fleg az Orszgton kapcsn. Beavat minket, hogy fejldtt Masina ltal Gelsomina, elmondsa szerint Giulietta nagyon ellenllt a flbolond, nemtelen mutatvnyoslny karakternek. A sznszn nagyon szerette volna niesebb tenni a figurt: Gelsomina katons szabs kabtjt gy ejtette le, mintha nerc stla lenne - a rendez/frj azonban ragaszkodott az elkpzelshez. Ezen kvl csak futlag emlti felesge nevt, de mindig szeretettel.
rdekes mdon a knyv vgn lv letrajzokat tartalmaz jegyzetekbl pont Masina biogrfija hinyzik, noha nvtelen, Magyarorszgon ismeretlen sznszek nevt rszletesen trgyaljk... Szndkos, vagy csak sajthiba?
Pr idegborzol rdekessg haznkban meg nem jelent rsokbl:
Brmennyire is rthetetlen, Giuliettnak is voltak irigyei, rosszakari, a legkirvbb tmadsokbl nhny "gyngyszem":
Sandra Milo (topmodellbl lett sznszn, az tvenes, hatvanas vek hres kebelsztrja volt, gyakori szereplje a Playboy-nak, s egyb frfimagazinoknak, sznszi munkssgnak gymlcse mindssze kt mellkszerep a Nyolc s fl, ill. a Jlia s a szellemek c. Fellini filmekben) is "megemlkezett" rluk. Pontosabban Milo lltja, hogy Fellinivel vekig titkos viszonyt folytatott, mi tbb, volt az "egyetlen mzsja", s csak azrt nem ment hozz felesgl, mert utastotta vissza a nagy embert. Mellesleg a "tizenht v szerelem" alatt tbbszr is frjhez ment, gyerekeket szlt, szabad idejben mdia botrnyokat robbantott, hogy gy kerljn a figyelem kzpontjba a hervad szpsg bombz.
A Fellini hzaspr halla utn mg inkbb neki btorodott, csekly sznvonal ponyvt adott ki "Kedves Fellini" cmmel, interjkat adott, melyben egy kevsb gyakorlott testbeszd szakrt is knnyen megllapthatja a hazugsgok tmkelegt. Hangja mesterklten, hamisan cseng. Ha tbb riportot meghallgatunk, szembetn, hogy idnknt szgesen ellentmond magnak, belegabalyodik a hazugsgokba.
Hol j bartnjnek vallja Giuliettt, hol pedig a srga fldig lehordja, mint Fellini levakarhatatlan, kikaps felesgt.
Nyltan kitlalja Fellini, s Giulietta nyitott, kaotikus, cseppet sem hsges hzassgt. A j rzs kznsg persze joggal felhborodott, s eltltk S. Milo kptelen rgalmait, ezrt valamennyire visszakozott. Tullio Kezich szerint minden alkalmat megragad, hogy a kpzeletbeli zvegy szerepben tetszelegjen - sajnos mg ma is trekszik arra, hogy a nagy rendez mzsjaknt kerljn a trtnelembe.
Nem nehz megllaptani: Milo hrverst akart csinlni magnak – mivel a hatvanas vek kzeptl szerencsecsillaga lealkonyult – gy, msok lejratsval akart rivaldafnybe kerlni, ha mr a sznszi tehetsgvel nem tudott. Ha a "nagy romnc" igazn komoly lett volna, Giuliettnak esze gban sem lett volna partnernnek elfogadni a Jlia s a szellemekben.
Fellini sem vllalta fel Sandrt; bartai szerint ugyan tetszettek neki Milo telt idomai, szvesen dolgozott vele, mint profi topmodellel, de mint szemlyisg, egyltaln nem rdekelte. Szvesen vdtt vele, taln fut kalandjuk is volt, de Fellini rszrl sz sem volt szerelemrl, csupn laza haversgrl.
Milo knyvt, interjit rdemes kritikusan olvasni – nagy rsze csak kitalci - haznkban szerencsre nem kaphat a ponyvja. Ha van is csekly valsg magva, Federico, s Giulietta szerelmt nem befolysolta.
Kzs fotikon a hzasprbl st az egyms irnti rajongs, mg ids korukban is sszebjva, egymst ddelgetve kaptk le ket a paparazzo-k. Ha termetk, testalkatuk nem is, de a mimikjuk, gesztusaik, arcvonsaik is megdbbenten hasonl volt - ez a tulajdonsg csak az egymst szenvedlyesen szeret prokra rvnyes.


Tullio Kezich Fellinirl szl knyvben semmisnek, vaklrmnak tudja be Sandra lltlagos romnct, mindssze gyes mdiafogs volt, sznni val nreklm.
Ugyanezt rja a tbbi "titkos Fellini-n"-rl is, akik tollat ragadtak megcsillogtatvn fantzijukat. Fellini l legenda volt, emellett srmos, s ersen rzki. Emiatt nem csoda, hogy szmtalan ncske szerette volna megkaparintani, s mivel ez lehetetlensg volt, a pokolba kvntk Giuliettt, aki egyike volt a vilg legirigyeltebb asszonyainak. Ezen szmt (vagy lomvilgban l) "hlgyek" kzs vonsa, hogy felnagytjk, kisznezik Fellinivel val flrtjket, fut kalandjukat, bartsgukat, tbbnyire nreklm cljbl; meg kell hagyni, anyagilag is remekl profitltak (a gyakran obszcn) mesikkel - noha nv szerint a filmistensg egyetlen ncskt sem vllalt fel a nyilvnossg eltt. Tnykedsk mr-mr bncselekmny szmba megy: halottgyalzs, kegyeletsrts, rgalmazs - br tny, hogy az jsgok jobban fogynak az effle szenzcis "hrektl".
Szintn hatalmas botrnyt keltett egy bizonyos Anna Giovannini, egy elhzott, kzel nyolcvan ves szenilis regasszony. Szvszaggat "vallomsa" szerint volt Fellini igazi trsa, prhuzamos "felesge"- mindezt Fellini halla utn egy vvel tette, mikor a halott rendez mr nem tudott vdekezni. Az olaszok hatalmasan felhborodtak ennyi arctlansgtl, ezrt francia lapoknl prblkozott, egy Prizsi lap meg is vsrolta a bugyutcska love-story-t, sajnos mig is szbeszd trgya. Elmondsa szerint ihlette Carlt a Nyolc s fl-ben. Ebben lehetett valami, mert a beteg fantzij "hlgy" is igencsak butcska volt, egyetlen rtke csinosan telt klseje volt - mellesleg Fellininl t vvel volt idsebb, egy patikban volt pnztros. Mrtrnak, romantikus ldozatnak vallja magt, akit a "gonosz, fltkeny Giulietta" elvlasztott lete szerelmtl, httrben maradt. Elmondsa szerint Giulietta egy Xantippe szer, karrierista n volt, csupn szmtsbl maradt Federicoval, akit ptyolgatott. Viszonyukrl jformn senki sem tudott. (Vajon mirt? - taln, mert nem is volt a sz szoros rtelmben "viszony")
Kezich szerint egy knnyed kalandbl lett hossz bartsg llt a httrben, idnknt Fellini figyelemmel kisrte a sorst, de ez a n sem veszlyeztette egy pillanatig sem Giulietta s Federico hzassgt. Annyit mindenesetre elrt, hogy valamennyire befekettse a nyilvnossg eltt az lompr mly szerelmt - legalbb is nagyon igyekezett.
J hr, hogy pr ve elhunyt ez a sznalmas, rosszindulat matrna (mert milyen ms jelzvel lehetne illetni egy olyan nt, aki boldog hzassgban lv frfira veti ki a hljt, mg holtban sem hagyja nyugodni), gy nem tud tbbet rtani Masina emlknek. Valsznleg nagyon fjna Giuliettnak, hogy attl a frfitl akartk megfosztani (kpletesen), akire az lett ldozta, mg ha csak mondvacsinlt bulvr botrnyknt is. Masina mondta: "Nekem az a legnagyobb szerepem, hogy Federico felesge lehetek."

A rendezre jellemz volt, hogy a krltte l emberekkel - a frfiakkal is - el tudta hitetni, hogy kapcsolatuk egyedlll, ptolhatatlan - noha nem gondolta komolyan. m patetikus, ersen rzki stlusa miatt sokakban hamis remnyt keltett, teljesen indokolatlanul, hiszen a ltszat ellenre Giulietta volt szmra a szerelem megtestestje.
Fellinitl egybknt kifejezetten elvrtk, mind a kznsg, mind a frfi bartai, hogy polgrpukkasztknt, szvtiprknt viselkedjen. Az des let macho-jnak (Marcello flig-meddig Fellini alteregoja) furcsn festene a srig tart hsg, erklcsssg.
Masina mondta: "Fellini olasz frfi, ezrt muszj a hdtsairl beszlni, mert klnben nem tartank frfinak. Akrmi is trtnik krltte, szerelmnket nem befolysolja."
A lepedakrobata feeling kifejezetten az imzshoz tartozott. Federico igyekezett ennek eleget tenni, m a zllttsg kifejezetten tasztotta, az rzelmek nlkli, kilt Casanovt is eltlte, a Satyricon orgii kibrndtottk.
Meg kell emlteni, Fellinit szrakoztatta, hogy nagy ncsbsznak tartjk, holott egyltaln nem volt az, elmondsa szerint meglehetsen flt a nktl, kivltkpp a hres szpsgektl. A romlott, szmt nket mlyen megvetette, inkbb az rtatlansg, a tisztasg vonzotta. Ha figyelmesen nzzk filmjeit, mindegyikben megjelenik a cdk mellett a tiszta n tpusa - teht balgasg t kilt kjencnek titullni. Ha a rla szl bulvrhrek mind igazak lennnek, a sok bartntl ideje sem lett volna forgatni.
Tny, hogy nagy kedvelje volt a testi rmknek - kiss mr betegesen is, llandan "arrl" beszlt, malac rajzocskkat kanyartott, obszcn vicceket tallt ki, de ettl mg nem vlt zlltt figurv - a tartsa mindig megmaradt.
Ha az tven v hzassg alatt be is csszott nhny glns kaland (ne felejtsk el, hres ember volt, risi rajongtbora miatt nagy volt a ksrts), nagyon megbnta, s kisfisan szgyenkezett Giulietta eltt, soha nem akart neki fjdalmat okozni - szvben vgig monogm maradt, felesge ezt ugyanilyen hsggel viszonozta (Kezich-et idzve).
Federico s Giulietta nem vette tl komolyan az ket rt tmadsokat. "Valban knyvet rtak rlunk? Ha lesz idm, elolvasom!..."- vlaszoltak mosolyogva.

Ugyanez vonatkozik Anna Salvatore (npszer festn, fleg erotikus rajzairl hres) regnye, mely Subliminal TU (Tudat alatti ned) nvvel ltott napvilgot 1966-ban.
Nem letrajzi knyv, hanem szrnyal fantzij regny, hseit flig-meddig Masina, s Fellini hzassga ihlette. Igencsak rosszindulat, noha Giulietthoz eredetileg szoros bartsg fzte: egytt vettek rszt spiritiszta szenszokon, magt mdiumnak tartotta.
Regnynek hsei Big (Fellini ihlette), s Lietta, (Giulietta ihlette) pocsk hzassguk a cltbla. Big egy szerencstlenked, felhk felett brndoz, sznalmas alak, felesge, Lietta egy iszkos, vgletesen infantilis, folyton lamentl teremts. Kapcsolatuk kihlt, mr bartsg sincs kztk. Liettnak szeretje van, egy hres ncsbsz, Fifty grf (Salvato Cappelli a modellje, aki Fellinik sajt felelse, a pletykk szerint vekig Giulietta kedvese volt) akire Big rossz szemmel nz. Otthonukban rendszeresen trsasjtkokat rendez Fifty grf, pantomimot, szellemidzst.
Az rn is elismerte, hogy egyes dolgokban elszaladt a kpzelete, szndkosan elferdtve meslte el a dolgokat - sz sem volt rossz hzassgrl - m egyes motvumokat a Jlia s a szellemekben is viszontltunk, van egy csekly valsg magva. A festn valsznleg nemes bossznak sznta a regnyt: elmondsa szerint ihlette a Jlia s a szellemek frfifal szobrsznjt - ezt magra nzve srtnek rezte, mert Fellini gy nevetsgess tette. A knyv haznkban ez idig nem jelent meg.
Olaszorszgban a mlt vben szmos megemlkezs volt Giulietta tiszteletre, Riminiben killts nylt a „Nemzet Csillaga” cmen, itt bemutatnak fotkat, ereklyket.
Egy tehetsges brazil nekes, Caetano Veloso komponlt egy lrai dalt Giuliettrl - olyan jl sikerlt, hogy Masina, s Fellini tiszteletre kln nagylemezt ksztett, s a lemezbl koncertet adott.

Az Orszgton-bl, s a Jlia, s a szellemekbl musical kszlt.
A hatvanas vekben a Cabiria jszakibl hres amerikai film musical kszlt, des Charity cmmel.
A Fellini hzaspr Riminiben lv nyaraljbl panzi lett a filmbartok szrakoztatsra.
A Via Marguttai laksuk sorst a homly fedi.
Szval – brmennyire is hanyagoljk haznkban emlke polst – a Mvszn halhatatlan!

|