
Orszgton - La strada /1954/
Fszereplk: Gelsomina-Giulietta Masina, Zampano-Anthony Quinn, Bolond- Richard Basehart
Az Orszgton a Fellini-Masina pros leginkbb mltatott lrai alkotsa. A filmtrtlelem egyik legszebb, legmlyebb szerelmi trtnete. Kt egyszer, mondhatni primitv emberi lny kapcsolatt mutatja be. Egyik sem szabvnyhs, mindkett a trsadalom perifrijn l. Trtnetket szmtalan neves filmkritikus elemezte, jelents mennyisg tanulmny kszlt rla.
A trtnetet csak dihjban vzolom, mivel akkor igazi lmny, ha filmen ltjuk, hiszen maga a trtnet egyszer, amolyan sajtsgos Carmen sztory (szerelem, fltkenysg, hall). m ahhoz, hogy mly nyomot hagyjon, szksg van arra, hogy megtekintsk a felejthetetlen sznszi jtkokat.

A hbor utni olasz faluban megrkezik Zampano, az ermvsz. Minimlis sszegrt megvsrolja egy sok gyerekes szegny asszony egyik lnyt, az egygy kis Gelsomint, ahogy annak idejn a nvrt is. A serdl lnyka feladata, hogy segdkezzen Zampano mutatvnyainl, teljestse asszonyi ktelessgt, cserbe lelmet kap.
Gelsomina (jelentse: Jzmin) vidm, ders lelk, m sajnos meglehetsen egygy, kiss llatias teremts, de a szve aranybl van. Nem egy szablyos szpsg, nem deln, inkbb egy kcos, csetl-botl, humoros rajzfilmfigurra emlkeztet. Nem ppen idealizlt karakter, megvannak a maga gyarlsgai, kiss nyers, elvadult klnc, emellett blcs, s rzelmileg intelligens fiatal lnyka.
Zampano (jelentse: Cslk) pont az ellentte: vad, durva, rzketlen vndor artista. Igazbl semmihez sincs tehetsge, a puszta kl erejvel rvnyesti akaratt, fknt becstelensggel tudja magt fenntartani.
Gelsomina sorsa nagyon kemny az erszakos frfi mellett, aki veri t, minden nem udvarls nlkl megrontja, erszakoskodik vele, llatknt, rabszolgaknt tekint r.
Vndorolnak falurl vrosra, ahol Zampano egyetlen, meglehetsen ignytelen szmot ad el: a mellkasra helyez egy lncot, s elszaktja. A mutatvny csals, Zampano nem igazi mvsz - fantzitlan, egysk a msora. A frfi brutlis mdszerrel oktatja a lnyt a "mvszetre," a legkisebb hibnl rt Gelsominra, aki egyre inkbb ktsgbe esik.
Gelsomina egyre tbb feladatot kap: rszt vehet egy commedia dell'arte stlus bohcszmban. A kznsget egyszer, mks jtka hamar megnyeri, gy mvszileg tltesz Zampanon. A lny sorsa egyre rosszabbra fordul, megszkik knzjtl, de az hamar rtall.
Kzben megismerkedhetnk egy Il Matto (Bolond) nev mutatvnyossal is, aki Zampano rgi ellensge, bosszantja. A Bolond vidm, rtelmes, csipkeld humor fiatal frfi (Richard Basehart), s a maga szakmjban nagyon tehetsges. Gazdag a repertorja, mindig j szmmal kedveskedik a kznsgnek. Gelsomint hamar prtfogsa al veszi, kzs szmra kri fel, vers helyett biztat szval oktatja. Zampano erre ktelen haragra gerjed - Gelsomina krl senkit sem tr meg - kst rnt, m a Bolond elmenekl, tmadja pr napra brtnbe kerl a kihgsrt.
Ezalatt a Bolond elbeszlget Gelsominval - elszr csak szrakozni, vdni akar vele, m a beszlgets sorn fontos, filozofikus dolgok kerlnek napvilgra. nyitja fel Gelsomina szemt, breszti r, mi rtelme van az kis "madr ltnek": hogy Zampano trsa legyen, mg ha nehz is vele az let!
Ugyan kedveli Gelsomint, mgsem tudja trsul elkpzelni, - gy vli, Zampano val a lnyhoz, mg akkor is, ha a ltszat mst mutat.
Elvlnak tjaik, m Gelsomina ezutn sokkal boldogabb, elfogadja sorst, kldetst: azrt van a vilgon, hogy Zampano, a durva embervad trsa, felesge legyen. Ugyan az ermvsz ugyanolyan nyers, s zaboltlan marad, Gelsominban risi vltozs megy vgbe. Ha panaszkodik is olykor, megszereti Zampanot.

Egy szerencstlen tallkozs sorn Zampano fltkenysgbl brutlisan megveri a Bolondot, aki belehal a srlsekbe. A gyilkossgot a zord frfi lelkiismeret furdals nlkl eltusolja, m a klnben is gyenge idegrendszerrel rendelkez Gelsomina belerl a sokkba, teljesen megbolondul. Zampano ugyan mutat nmi lelkiismeret furdalst, s kis ideig polja is a megzavarodott lnyt, hamar elfogy a trelme. Gelsomina olyan rossz llapotba kerl, hogy mr fellpni sem tud, csak ezt ismtelgeti: "Meghalt a bolond!"
Ebben az llapotban mr nincs hasznra az ermvsznek, aki elre kitervelten, llektelenl ott hagyja az t kzepn az alv beteg lnyt.
Ezutn vekig folytatja vndorlsait, egyre jobban kig. Kborlsai sorn megtudja, Gesomint befogadta egy becsletes csald, s kitartan poltk. Nem halt meg rgtn. Egyre csak a Bolondtl tanult dalt fjta a trombitjn, de hamarosan vge lett. Zampano a hr hallatra teljesen sszetrik: leissza magt, mindenkivel sszeveszik, rszegen tr-zz, majd kimerlten, elhagyatottan, szenvedstl meggyrt arccal a tengerparton fjdalmasan zokog - a csodlatosan megkomponlt jelenetben visszatr az addig alv lelke. Gelsomina halla megvltotta. Gelsomina nem lt hiba!
A film zenje csodlatos: Nino Rota komponlta meg, s a zeneszerz egy csapsra vilghr lett. A film egy igazi mremek, kevs hasonl meghat, s felkavar film szletett, mint Gelsomina s Zampano trtnete. Knnyen elmeslhet trtnet, nem tl bonyolult a cselekmny - ami kimagaslan rtkess teszi: Giulietta Masina, Richard Basehart, Anthony Quinn varzslatos tehetsge - s persze a kitn rendezs.

Kulisszatitkok:
Fellini az Orszgton mesjt, Gelsomina bohcos karaktert kifejezetten Giulietta szmra rta. Nagyra rtkelte felesge sokoldal tehetsgt, klnleges, egyedi szemlyisgben rmmel vette szre a clown stlust. Az Orszgton trtnett Fellini nagyon a sajtjnak rezte, hiszen mindig vonzotta a cirkusz vilga, az elesettek, a fogyatkosok sorsa. gy rezte, itt az alkalom, hogy bemutassa a vilgnak Giuliettt, aki ugyan npszer, s kzkedvelt karakter sznsznknt volt szmontartva hazjban, m kiemelked filmszerephez eddig nem jutott.
Az Orszgton forgatst nehz hnapok elztk meg: a trtnet tetszett ugyan a producereknek, de Giulietta szereplsbe egyltaln nem akartak beleegyezni. Masina egy elismerten tehetsges, tbbszrsen kitntetett epizodista, rk mellkszerepl volt - beskatulyztk utcannek - kilencven szzalkban ez jtszott - br ezeket a szerepeket igyekezett vltozatosan bemutatni, gy kicsit sem maradt egysk. Hol szentimentlis volt, s bohks, mskor nyers, s erszakos, mshol rzki, s dmoni, vagy ppen komikus, szrrelis cda figurt krelt. A producerek el nem tudtk volna kpzelni a flbolond mutatvnyos lny szerepben - gy gondoltk, nem elg rtatlan, s naiv hozz. Masina imzsa ebben az idben teljesen klnbztt a ksbb elterjedt, bjos-naiv tndrke arculattl (ami csak kis rszben volt a sajtja, ez inkbb mdia krelmny), inkbb szenvedlyes, romlott, Lolits, szarkasztikus figurk megformlsra krtk fel.
Dino de Laurentiis volt a film producere, s termszetesen felesgt, Silvana Mangano-t ajnlotta Gelsomina szerepre.
Szba kerlt Lollobrigida, s ms hressg neve is. Gelsomint a producerek klasszikus naivaszerepnek lmodtk meg - ellenttben Fellinivel.
Szmos legenda kering mirt kapta meg vgl is Masina a szerepet: az egyik azt beszli, Fellini szttpte a filmszerzdst, mondvn, ha nem Giulietta jtssza a fszerepet, hozz se kezd a forgatshoz. A msik legenda gy szl: a producer csak akkor egyezik bele Masina szereplsbe, ha a frfi fszereplt egy mrks amerikai sznszre bzza Fellini.
Anthony Quinn Masina tlete volt, mr ismertk egymst az egyik filmforgats kapcsn. Quinn hres, elismert sznsz volt, br nem volt mg vilghr. ppen az Attila c. filmet forgatta, s emiatt nem akarta elvllalni Zampano szerept, mondvn, nincs r ideje. Egyes forrsok szerint Ingrid Bergman beszlte r, miutn megmutatta a Bikaborjak c. Fellini filmet a sznsznek. Quinn zsenilisnak tallta Fellinit, s igent mondott a szerepre. gy persze Giuliettt is el kellett fogadni a fanyalg illetkeseknek. lltlag mg fenyegettk is: a filmforgats kzben is lecserlhetik. Szerencsre erre mr csak azrt sem kerlt sorra, mert Giulietta kitnen jtszott, s mr pr gyorskpia bemutatsa utn is elbvlte ellenzit. Meg kell emlteni, Quinn gzsijnak csupn a harmadt kapta a sznszn.
Giulittnak ksznhet Gelsomina bjos, vgtelenl szeretetre mlt lnye - hiszen a forgatknyv szerint eredetileg retardlt, vad, lzad csnycska lnynek volt lerva Gelsomina, akiben kevesebb a finomsg, a kedvessg. Ellenben Masina gy vlekedett, ha gy formlja meg, a kznsg csupn sajnlni fogja Gelsomint, ami azrt nem szerencss, mert a nzknek mindenkppen egytt kell rezni a ni fhssel - s egy unszimpatikus figurval lehetetlen azonosulni. Az javaslatra lett Gelsomina bohks, tnemnyes, teri figura, aki a nzk ezreit hdtotta meg bohcos klsejvel, bjos lnyvel.
Tbb bosszsg akadt a forgats sorn: Quinn a filmmel prhuzamosan forgatta az Attila c. filmet, gy a forgats hetekre lellt. Giulietta kificamtotta a bokjt, ezrt szintn tbb hetes elmaradsba kerltek, br Gelsomina karakterhez jl llt a biceg jrs.
A film bemutatja elszr mg nem okozott osztatlan sikert a szakmai krkben: Fellini-t a neoralizmus srsjnak neveztk, a filmet mlyen lehztk. Velencben szinte kiftylik. Az olasz kznsg Fellinire gy tekintett, mint vgjtk-rendezre, humoros filmet vrtak. Gelsomint sem tudtk hova tenni, nem tudtk, srjanak-e, vagy nevessenek rltsgbe hajl megnyilvnulsain. A szrnyaszegett madrkhoz hasonl kis lny nagyon klnbztt a kor telt idom hsnitl.
Viszont Franciaorszgban, Egyeslt llamokban, ksbb az egsz vilgon osztatlan sikert arat, s 1956-ban Oscar-t nyer, mint legjobb klfldi film. Giuliettt Chaplin-hez, Garbohoz, Anna Magnani-hoz hasonltjk, s berta nevt a halhatatlanok sorba.

Giuliettnak igen csak meg kellet kzdenie a szereppel, mr csak azrt is, mert Fellini adott egy instrukcit: "Csak flig legyl n! Ne legyl csbt, Gelsomina egy aszexulis bohcfigura!" Ez nagy ldozat volt a csinos, nies, tetszeni vgy Giulietttl, mivel sajnos az Orszgton utn a frfikznsg kevsb vette "nszmba". Ez a sznsznnek elg nagy trauma volt, s - noha ezzel az alaktssal lett vilghr - a tbbi szerepeire is rnyomta a blyegt. Gelsomint sokkal niesebben szerette volna jtszani, Fellini azonban msknt kvnta. Hajt borotvahabbal kentk be, hogy durvbb szl legyen, fisan felnyrtk, ajkt szorosan ssze kellett zrni mosolygsnl, hogy mg sutbb legyen az sszhats. Gelsomina ma mr kultikus figura, mr-mr az olasz mozi emblmja, tbb jtkgyrt cg babt csinlt belle.
A kritikusokat, az jsgrkat, s persze a kznsget is igencsak rdekelte, hogy a film szerepli nletrajzi iheletsek-e?
Sokan gy vltk, a Fellini hzasprt testesti meg Zampano, s Gelsomina prosa. gy gondoltk, Fellini-t jelkpezi a durva, csapodr Zampano, s a bolondos, megflemltett, jsgos Gelsomina pedig Giulietta alteregoja. gy gondoltk, Fellini gy gynja meg bnetit, amit felesge ellen elkvetett. Romantikus lelk jsgrk ksz minidrmkat fantziltak a duhaj rendez, s az angyali rtatlansg, szerencstlen sors, agyon knzott Masina kapcsolatrl. A meglts ellen Giulietta lesen tiltakozott. Sosem szerette, ha az ldozattal azonostottk, mivel alapveten karakn, hatrozott egynisg volt, egyltaln nem volt az trkeny virgszl, aminek a gtlstanul spekull mdia lttatni akarta.
Msok gy vltk, Gelsomina Fellini desanyjt jelkpezi, aki megalz, rossz hzassgban, frje ltal elnyomottan lt.
Fellini egyszer egy meghkkent kijelentst tett: "n vagyok Gelsomina. A gyerekkori szorongsaimat vettettem r. n voltam, aki elhagyta a Tengert, s belementem az ismeretlenbe. Giulietta volt Zampano."
Giulietta szerint Gelsomina, Zampano, s a Bolond ugyanaz a szemly hrom alakban: maga Fellini.
Olyan nyakatekert belemagyarzs is szrnyra kelt, hogy Zampano testesti meg a fasizmust, Gelsomina meg az elnyomott Olaszorszgot.
Akrhogy is rtelmezzk a filmet, vlemnyem szerint nincs szksg tlmagyarzsra, bonyolult elemzsekre, mert az Orszgton egy teljesen egyszer, elgondolkodtat, emcikra hat mese, mly erklcsi tartalommal.

|