Giulietta Budapesten
Mt Judit 2009.01.14. 23:02

Mt Judit visszaemlkezik
Giulietta Masina Rmban a Via Marguttn lakott, a festk utcjban, egy jellegtelen plet utols emeletn frjvel, Fellinivel. Itt fogadta Mt Juditot, a polgri zlssel ignyesen berendezett szalonban.
"Azonnal megllapthattam, hogy br kzsen lakjk a hatalmas lakst, mindkt mvsznek megfelelen szeparlt lakrsze van.
A kzs szalonban tarthatjk a nagyobb ltszm vendgfogadst. Errl rulkodott a hatalmas, ovlis tkezasztal, a gazdagon felszerelt tlalszekrny. Egy pillanatra Fellini is dvzlt, aki ppen rkezsemkor jtt ki dolgozszobjbl. A nyl ajtn t lthattam nhny rajzvzlatot, fotkat a falon. m a kzs szalon nem rulkodott lakik foglalkozsrl.
Masina pp telefonlt, de amint letette a kagylt, kedves mosollyal invitlt beljebb. Karcs, trkeny alakjt csak mg jobban kiemelte a dsztelen fekete ruha. Akkor mr elmlt hatvan ves, de arcn alig lttam rncokat. gy, festk nlkl, sima, htrafslt frizurjval egyszer, htkznapi asszonynak tnt. Jelensgvolta a szembl sugrzott: csodlkozn kerekre tgult, vagy neveten sszeszklt, de ha komoly volt, ha nevetett, mindig az Orszgton Gelsominja rtatlan tisztasgt lttam benne. Azt a teremtst, aki a film egy jelenetben felteszi a krdst: „Mi vgre vagyok n a vilgon…?” Egy elkeseredett pillanatban hangzik ez el, hiszen a durva vndorkomdis Zampano mellett, aki a lnyt tzezer lrrt vette meg nyomorg szleitl, igazn nem volt fejedelmi dolga. De a cirkuszban a jlelk Bolond, a bohc egy kavics pldzatval felel neki, s rvezeti t, hogy semmi sem haszontalan ezen a fldn, gy Gelsominnak taln pp az a kldetse, hogy Zampano trsa legyen. Igaz, Zampano ksbb fltkenyen megli a Bolondot, de azt mr nem vehette el a lnytl, hogy amg l, emlkezzk a dallamra, a szpsg, a fjdalom, a nosztalgia dallamra, amit a Bolondtl tanult. Ott lltak a cirkuszstorban, s a Bolond fjta a trombitt, Gelsomina pedig tgra nylt, hls szemmel nzte: valaki tantja t valamire, valaki foglalkozik vele, szreveszi t…
Oscar-djak a fikban
Feleleventettem a filmnek ezt a pillanatt a szalon bal sarkban, az antik, intarzis kisasztalka mellett, ahol beszlgettnk. s mris a hirtelen jtt vilgsikernl tartottunk, de szememmel hiba kutattam, a mgttnk ll szintn stlbtor, veges vitrinben sehol nem lttam sem az Oscar-djakat, sem ms relikvit, amely a sikerekre utalna. Csak csiszolt poharak, s nhny vitrinbe ill dsztrgy mutatta magt. Erre vonatkoz krdsemre Masina gy felelt:
- Egyetrtnk Federicval abban, hogy az otthonunkban klnvlasztjuk a munkt a magnlettl. Ezrt nem lt itt egyetlen filmplaktot sem, vagy a kis szobrocskkat. Persze, nagy becsben tartom ket, hiszen a vilg legnagyobb elismerst jelentik, de hivalkodsnak reznm, ha itt mutogatnm, kzszemlre tennm, ezrt egy fikban rejtznek.
- Ha mr itt tartunk – folytattam – hogy lehet az, hogy hossz vek ta nem forgatott, s Fellini sem szerepelteti minden filmjben?
- Akrmit nem vllalok el, viszont magam is megkerestem a producereket tbb tletemmel is, de azok meg nekik nem tetszettek. Federictl pedig sosem krnm, hogy csak a szerepls kedvrt rjon nekem szerepet az jabb filmjeiben. s sem tenne ilyet. Ha nincs szksge egy trtnetben az n arcomra, habitusomra, akkor nem jtszom a filmjben. gy aztn csak ritkn llok felvevgp el. De ne higgye, hogy nincs semmi munkm, hogy ttlenl ldglek itt egsz nap.
Giulietta Masina beszlgetsnk idejn az UNICEF nagykvete volt, s a La Stampa cm lap felkrsre olvasi levelekre vlaszolt. A polcrl leemelt egy vaskos ktetet, amely pp akkoriban jelent meg. A cme: Msok naplja. Ez a gyjtemny tartalmazta a sznszn sajtlevelezst. Az gyes-bajos krdsekre, problmkra adott vlaszaibl kirajzoldott egy rzkeny, klnlegesen mvelt asszony portrja, aki nem fensbbsges llspontbl osztogatta tancsait, inkbb csak „hangosan” gondolkodott a krdsek fell. Masina nem volt pszicholgus, sem jogsz, filozfia szakon vgzett az egyetemen, s kivteles tehetsg mvszknt empatikusan tudta megkzelteni msok problmit. desanyja tanrn volt, apja tisztvisel, mindketten szerettk a sznhzat, a mvszeteket, gy nem lltak lnyuk tjba, aki vgl a sznszi plyt vlasztotta. Fellinivel egy rdijtk sorozat felvtelein tallkoztak. A folytatsokat az akkor fiatal jsgr, Fellini rta, a fszerepl pedig Masina volt. A kzs munkbl letk vgig tart hzassg lett.
Egy zseni felesgnek lenni
Nhny vvel ksbb a Korona Pdium meghvsra Giulietta Masina Budapestre jtt. ltnk a cukrszdban, kszltnk az esti talk showra, s kzben a televzi szmra is forgattunk egy interjt. Ekkor ismt szba kerlt a frje, Fellini nk irnti rajongsa, a pletykk, pldul a Sandra Milohoz fzd, vekig tart rzelmi kapcsolata. Ezekrl Masina nagyon blcsen, mondhatni diplomatikusan nyilatkozott:
- Federico mindig szpen bnt velem, szpen beszlt rlam, szeretetnk s klcsns tiszteletnk vltozatlan, brmi trtnjk is vele, krltte. Tudom, hogy sosem hagyjuk el egymst, azzal pedig tisztban vagyok, hogy mit jelent egy zseni felesgnek lenni…
Tegyk hozz, Fellini zsenialitsnak kibontakozshoz igen sokat adott Giulietta Masina a filmjeiben megformlt szerepekkel. Egy msik rmai tallkozsunkkor nevetve meslte, mennyire megdbbent az Orszgton els forgatsi napjn.
- Teljesen rbztam magam Federicra, s azt remltem, hogy szp nt, egy dvt varzsol bellem a vsznon. Ehelyett mi trtnt? Mr az els forgatsi napon csutka-rvidre vgta a hajamat s kcsznre mzolta, az arcomat belisztezte, s bohcosra festette. Szakadt, cska ruhkba ltztetett, olyan voltam, mint egy madrijeszt, maga a megtesteslt szerencstlensg… Mgis mind kzl ez a filmem a legkedvesebb a szmomra, de a szerepek kzl Cabirit szeretem a legjobban. Emberileg ll hozzm legkzelebb. Termszetesen nem n vagyok Cabiria, de mint karakter, mint temperamentum, mint pszicholgiai jelensg – igen sokban hasonltok r.
Ha a magnletrl krdeztem, mindig szemrmesen vlaszolt, de szintnek ltszott. Egyetlen krdst hrtott csak el, amely gyerektelensgkre vonatkozott. Lttam, sok v utn is mlyen rinti a tma. Ksbb nztem utna, s tudtam meg, hogy fiatal hzasok voltak mg, amikor a Fellini-Masina hzaspr a gyermeklds rmei el nzett. Csakhogy a ficska meghalt csecsemknt, s ezutn Masinnak mr nem lehetett tbb gyereke.
"Ksznm!"
Bennem, ha r gondolok, sok v elteltvel is kt emlkkp rajzoldik ki lesen. Az egyik a mvszi szernysgt, alzatossgt idzi fel, a msik a htkznapi embert, aki ugyangy viselkedik az utcn, mint brmelyiknk, ha egy hressg jn vele szembe. A Spanyol lpcs eltt ballagtunk Margutta utcai laksuk fel, amikor megpillantottunk egy nagyon ismert s ma is npszer rendezt, Pupi Avatit. Szemlyesen nem ismerhettk egymst, mert elmaradt a klcsns dvzls, s a nagydarab, fejt a felhk fel emelve stl filmrendez taln szre sem vette a mellette elsuhan, mellig r, trkeny, filigrn kis nben a nagy sznsznt. Masina viszont sztnsen megbktt a knykvel, s htattal sgta: „Itt jn Pupi Avati…”
A msik les emlkkp, ahogyan arra reaglt, amikor megemltettem, a kznsg mennyire hinyolja t a vszonrl. Azt mondtam, felbecslhetetlen kra a filmmvszetnek, hogy nem gazdlkodnak jl a tehetsgvel, nem foglalkoztatjk eleget. Felemel pillanat volt, az az szinte szernysg, ahogyan erre minden teatralits nlkl lehajtotta a fejt, s a korbbinl kiss ftyolosabb hangon azt mondta: „Ksznm.”
|