Az albbi cikk az egyik kedvenc Giulietta interjm, mivel nagyszeren tkrzdik temperamentuma, termszetessge, letvidmsga, blcsessge. Ktszer jrt haznkban, tbb riport kszlt vele, ez az egyik legrdekesebb. Masinnak ugyan nem volt ppen kedve nyilatkozni, a szemtelen riporter miatt kicsit papriksan indul a hangulat, de aztn egyre jobban belefeledkezik a meslsbe. Mvszi alzata, rzelmi intelligencija figyelemre mlt.
Giulietta Masina: „Nem lehetnk mindig boldogok!”
-Tulajdonkppen rlk, hogy dhs volt reggel, amikor a fotssal megjelentnk itt a szllodban, hogy elksrjk a pesti stjra, mert ez mutatott valamit az egynisgbl.
- Inkbb a titkrnm lett mrges.
- Azrt nem mondhatja, hogy nem haragudott, hiszen mg csak nem is ksznt.
- Nem szeretem, ha fotznak, zavar ez az lland filmfelvtel is. s nekem dli, latin a temperamentumom. gy ltszik, olykor, mrges vagyok, de igazbl csak nagyon lnk a termszetem.
- Szeretnm, ha a kvetkez msfl rt nem tartan frasztnak.
- Hiszen csak beszlgetnk.
- Nem unja mg az jsgrkat?
- Ha unnm ket, most is nemet mondtam volna- n rlk annak a kvncsi szeretetnek, ami krlvesz.
- Nem krdeznk olykor butasgokat?
- Szksg van azokra a krdsekre is. s az is elfordul, hogy olyan sznsznk, mint n, ugyancsak buta vlaszokat adnak.
- Mi volt eddig a legostobbb krds, amit kapott – ezen kvl?
- Elg sok akadt, de nem emlkszem egyre sem… Na, nem is volt olyan sok! Megkeresett egyszer egy nagyon fiatal jsgrn, nem butasgokat krdezett, de rettenten meglepett. 18-19 ves olasz lny volt, llandan telefonlt, mondta, hogy el kell kezdenie a plyt, ha velem beszl, az sokat segt, a vg levett a lbamrl, j, jjjn el a laksomra. Eljtt, lelt. Gondolta, ha valaki megkeres, ismer valamennyire. „Mit akarsz hallani? „n ugye sznszn. Milyen filmekben jtszott?”Azt feleltem: „Figyelj ide! Most menj szpen haza, beszlj egy kollgddal, vagy a mamddal, vagy a papddal, vagy a portssal, s krdezd meg, a Giulietta milyen filmekben szerepelt. Jobban fogjk tudni, mint te, aki pedig hres jsgr akarsz lenni.” De ezt nem haraggal mondtam, hanem szeretettel.
- Belekapaszkodnk a „szeretet” szba. A csaldjban megmaradt a gyerekkorban rzett lgkr?
- Meg, a szleimmel is nagyon szorosan tartottuk a kapcsolatot, mg lek, s, br jcskn elmltam tzves, a nvremmel, a btymmal, a testvreimmel is ugyanolyan a viszony, mint akkor. Megosztjuk egymssal az rmnket s fjdalmas pillanatainkat is.
- Nemeskrty Istvn azt mondta, hogy minden Fellini-film a szeretet fontossgrl beszl. n gy ltom, hogy az olyan mvek, mint pldul a Casanova, a Zenekari prba, vagy a Nk vrosa a szeretet lehetetlensgrl szlnak.
- Ezt inkbb Federicotol kellene megkrdeznie. n, mint nz gy rzem, hogy ezek a filmek is a hsg, a bizalom, a megrts fontossgra figyelmeztetnek.
- Mennyire van esly a megrtsre, a hsgre, a szeretetre egy olyan vilgban, amelyben ott az erszak, a terrorizmus, a kbtszerezs, a borzalom?
- Minl tbb a borzalom, annl nagyobb szksg van rjuk.
- Szksg – de lehetsg? Az van-e?
- Szerintem igen.
- Mintha a korai filmekben is cfoln ezt nhny motvum. Az Orszgtonban meghal a Bolond, meglik.
- Bolond?
- Az a figura, akit Richard Basehart jtszik. gy fordtottk magyarra.
- nem bolond! Ott hrom jelkpes figurrl van sz: Zampano kpviseli az ember rossz, llati rszt, Gelsomina a kltszetet, Matto pedig – igaz, ez lkttet jelent – az intellektust. Mirt fordtottk bolondnak?
- Taln mert intelligens… teht meghal. A Cabiria jszakiban Cabirit kiraboljk, megalzzk.
- Cabiria tnyleg llandan csaldik. Prostitult, de nem szereti a szakmjt, csak rknyszerlt. Nagyon sok rosszal tallkozott, a film vgn is csaldni a kell a szerelmben, akirl kiderl: csak a pnzt akarja. De aztn elg, hogy egy vidm trsasg rksznjn: sszetrte a fjdalom, mg ott a knny a szemben – mgis mosolyog. Mert az letet gy kell felfogni.
- Ez a mosoly szmomra olyan titokzatos, mint Mona Lis. Min mosolyog?
- Vidm, fiatal emberekkel tallkozik, akik ksznnek neki. Ez a kszns olyan, mint egy felhvs arra, hogy a letet folytatni kell. Sokszor egsz kevs elg ahhoz, hogy jra bzzunk. Van, aki egy ksznssel nem tud mit kezdeni. De aki nem hisz, minek l?
- Mindig lehet mosolyogni?
- Az egyntl fgg. Rengeteg rossz van a vilgon, a terrorizmustl a harmadik vilg tragdijig, az hezsig, de van az letnek egy msik oldala, ami nagyon szp. Van persze, aki mindent feketnek lt. Van, aki fehrnek, s van, aki szrknek.
- Taln az a legrosszabb, mert az az unalom.
- ppen ezrt ezt a sznt ne ismertem. Pedig annak idejn egy tanrom azt mondta: „Vigyzz Giulietta, az letben van fekete is, fehr is, de ahhoz, hogy kiegyenslyozott lgy, szksg van egy kis szrkre is! Bennem a korom ellenre lakik valami gyermeki. Pldul nagyon knnyen rlk. Ha valami tetszik, rgtn ltni rajtam. s ha valami fj, az is.
- Jlia s a szellemek Jlija nem mosolyog. Boldogtalan.
- Mert rossz kzegben nevelkedett, egy szigor, bigottan vallsos lgkrben. Ettl flnk lett, s befel fordul. Nem kapta meg a bels szabadsgot. A film vgn mr rzi a btorsgot, hogy nmaga legyen, br ehhez a magnyt is vllalnia kell.
- Lehet vllalni?
- Nem lehetnk mindig boldogok! Az is gyzelem, ha rezzk: megvalstottuk nmagunkat, ha nyugodt pillanataink vannak. Lehetetlen csak boldogan tmenni az leten! A gondokat pedig tudni kell elviselni. s nem kell folyton panaszkodni. Mindenkinek lehetnek nagy gondjai, de ha folyton ezeket emlegeti, akkor igazbl nem tiszteli a tbbieket. Az emberek rlnek, ha olyanokat ltnak, akik jl rzik magukat a brkben. A krlttem lk meg szoktk krdezni: hogy tudok ilyen mosolygs, ilyen kiegyenslyozott lenni – dhs lehetek egy fotsra, de az elmlik. Az ok a nevels, amit kaptam. Az desanym tantn volt. n folyton rohantam, gyakran elestem, bevertem a trdem, vagy a knykm – ma is elesem olykor, mert ma is llandan rohanok. Ht-nyolc ves lehettem, amikor egyszer szintn alaposan elvgdtam. Srni kezdtem, az desanym vgasztalt: „Ne srj, hazamegynk, ferttlentjk a sebet, legalbb megtanulod, hogy mskor nyugodtabban menj!” tkzben tallkoztunk egy ismersvel. „Mi van veled, Giulietta?” Elhppgtem, mi trtnt, sirnkoztam, hogy cspni fog a ferttlent. Akkor hazartnk, az desanym azt mondta: „Az angolok gy nevelik a gyerekeiket, hogyha valaki megkrdezi ket: How are you? Mindig azt kell vlaszolni: Very well, thank you. Hogy vagy? Ksznm, nagyon jl. Nem lehetsz msok terhre a gondjaiddal. Lehet, hogy annak, akinek panaszkodsz, mg nagyobb bajai vannak, te pedig arra knyszerted, hogy a te problmidrl trsalogjon.” Tisztessgtelen panaszkodni. Fleg a nk szoktak. Akadnak kztk, akinek soha semmi se j, mindig azt veszik szre, mi hinyzik nekik. Amikor a sznhzban elkezdtem a plyt, arra vgytam, hogy magasabb legyek. Az desanym azt mondta: Nzz krl, vannak nla alacsonyabbak is.!” Szerettem volna, ha az arcom sovnyabb, olyan, mint Katherina Hepburn. „Nz krl, vannak a tidnl sokkal szlesebb arcok is!” Ezt kaptam otthon, sohasem hangos szval, mindig szeretettel, s ma mr tudom, nagyon szerencss ember vagyok. Szerencsm volt a filmezsben is. Nem volt knny elindulni, a klsm nem felelt meg az akkori divatnak. De j szerepeket kaptam. Szerencsm volt, hogy Fellini hitt bennem: megltta bennem a bohcot, amirl n nem tudtam. Az r rhat, ha ne mis adjk ki, a fest is festhet, de a sznsznek tallnia kell valakit, aki hasznostja. Szerencsm volt, hogy jtszhattam kilenc filmben – nekem egy is elg lett volna. Nlam sokkal jobb sznsznk nem kapjk meg a maguk Gelsominjt, Cabirijt.
- Sokkal jobb sznsznk? Vannak ktelyei magval szemben?
- Soha nem gondoltam, hogy az arcom alkalmas a filmezsre. Nem vletlen, hogy a sznhzat vlasztottam.
- s mr elhiszi?
- A tbbiek azt mondjk, alkalmas.
- Olyan vlsgban volt-e mint Jlia?
- Nem. Tnyleg szerencsm volt, abban is, hogy sszetallkoztam Federicoval, annak ellenre, hogy a termszetnk teljesen klnbz. Nagyon fiatalon hzasodtunk ssze, mg a hbor idejn. Nem is eskdhetnk templomban, bujklt – egy ismers pap esketett minket a laksn, volt ilyen engedlye. Egytt neveldtnk, Federico engem nevelt, n t – sszecsiszoldtunk.
- Tulajdonkppen hogyan laknak?
- Egy laksban egy hz legfelsbb emeletn, egy kis rmai utcban, az a neve, hogy Via Margutta – a festk utcjnak is nevezik, valamikor sok fest lakott itt. Velnk szemben fekszik a Villa Borgese. Lehet, hogy most nhny szp festmnnyel tbbnk van, mint rgen, de soha nem voltak olyan ignyeink, hogy a rgi letnket megvltoztassuk. Hsz ve lakunk itt a kzpontban vagyunk, ezrt autt se nagyon hasznlunk, metrval megynk vagy villamossal, n gyakran kilomtereken t.
- rl, ha megismerik az utcn?
- Persze, olyan, mintha rokonokkal tallkoznk. Hja fiatalok ksznnek rm s mind a kt kezem tele van csomagokkal, mg oda is adom nekik, segtsenek.
- Vsrol?
- Persze, fzk is, nagyon szeretek fzni. Tagja is vagyok egy Cordon Bleu nev nyencklubnak, amelynek Franciaorszgban van a kzpontja. Szksgem van arra, hogy elfoglaljam magam. Federico lett kitlti a munka, ritkn megynk moziba, sznhzba szinte soha, a tvt is ritkn nzzk – n jrok az operba s hangversenyekre. Rszt veszek az UNICEF rendezvnyeim. s sokat utazom.
- Ha megrkezik egy vrosba, kvncsi –e a csnya rszeire, ahov a turistk nemigen mennek el?
- Mindig krem is, hogy mutassk meg ket. De klfldn mindig koktlokon, partikon, felvteleken tltm az idket, kocsiba be, kocsibl ki, mindig gy jvk el, hogy nem lttam semmit. Vagy nyolcszor jrtam Szovjetuniban, s egszen az utols alkalomig szinte semmit nem lttam Moszkvbl a Kremlen kvl. Itt is rltem, hogy a Vci utcban be tudtam menni tv nlkl egy boltba.
- Visszatrve Jlihoz: is mondja mindig azt, hogy „very well?” Ha tle is ezt vrjuk, ha olyan slyos helyzetben lev embert sem hallgatunk meg, mint , az taln nem helyes – s amgy cfolja az egsz freudizmust.
- Igen, de a problminkat nem az els szembejvnek kell elmeslni. s mieltt beszlnk, elemeznnk kell magunkat, hogy a gondoknak nem mi vagyunk-e az okozi. Lehet, hogy igen. A film egybknt felszlts volt azokhoz a nkhz, akik jellegzetes latin-mediterrn nevelst kaptak: hogy legyenek nllak. Nem lehet sem a szlkn, sem a frjnkn lskdnik. Ha a szlk meghalnak, a frj eltnik, az let mg ne ll meg. Meg kell tallni az let rmt egyedl is. Amerikban ezt a filmet tesztknt hasznljk nk pszicholgiai vizsglatnl.
- Jlia lehet boldog?
- A filmben is megnyugszik, mikor egyedl marad. Levegt tudott venni.
- Mi trtnt vele a film utn?
- Ezt Federicotl kellene megkrdezni. Biztos tudna r vlaszolni. Lehet, hogy tall magnak egy msik frjet.
- Utols kzs filmjknek, a Ginger s Frednek Gingerje szmomra kicsit kapcsoldik a plyja elejhez. Olyan, mint Gelsomina ids korban.
- Ginger s Fred egytt jtszanak fiatalon, a hres tncosprt utnozzk. Most, hogy egy tvads alkalmval jra tallkoznak, feltmad bennk a nosztalgia Gingernek van csaldja. Fred egyedl maradt - Ginger pedig jra felajnlja a bartsgt. A bartsg nagyon fontos, fontosabb, mint a szerelem.
- Nem tehetek rla, hogy sablonosan kell befejeznem, de nt mindenki Gelsominval azonostja.
- Hh!
- Lehet valaki mindig kedves, mindig j?
- Vannak, akik jnak szletnek, kptelenek az egoizmusra, a rosszra.
- Tnyleg klnbzik tle?
- Ms krnyezetben szlettem, n meg tudom vdeni magam. Nagyon klnbzm. De persze azrt – hogy n is sablonosan fejezzem be – Gelsomina is vagyok.